Mitől érzékenyek a fogaim?
Érzett már fájdalmat vagy kellemetlenséget egy falat fagylalt vagy egy kanál forró leves után? Ha igen, nincs egyedül ezzel. Míg a meleg vagy hideg ételek okozta fájdalom a lyukas fog jele is lehet , az érzékeny fogakkal rendelkező embereknél is gyakran előfordulhat. Tudja meg, hogy mi állhat az érzékeny fogak mögött!
Mi az a fogérzékenység?
A fogérzékenység pontosan az, aminek hangzik: fájdalom vagy kellemetlen érzés a fogakban bizonyos ingerekre adott válaszként, például meleg vagy hideg hőmérsékletű ételekre.
Ez lehet átmeneti vagy súlyos, maradandó probléma is, érinthet egy fogat, több fogat vagy akár az összes fogat is. Ennek számos oka lehet, de az érzékeny fogak legtöbbje könnyen kezelhető szájhigiéniás rutin változtatásával.
Az érzékeny fogak tünetei
Az érzékeny fogakkal rendelkező emberek fájdalmat vagy kellemetlenséget tapasztalhatnak bizonyos kiváltó tényezők hatására. Ezt a fájdalmat az érintett fogak gyökerénél érezheti. A leggyakoribb kellemetlenséget kiváltó okok a következők:
-
meleg ételek és italok
-
hideg ételek és italok
-
hideg levegő
-
édes ételek és italok
-
savas ételek és italok
-
hideg víz, különösen a rutin fogászati tisztítások során
-
fogmosás vagy fogselyem használata
-
alkohol tartalmú szájöblítők
A tünetei van, hogy ok nélkül jelentkezhetnek és elmúlhatnak. Az enyhétől az intenzívig terjedhetnek.
Mi okozza az érzékeny fogakat?
Néhány embernek természetesen érzékenyebb a foga, mint másoknak, mivel vékonyabb a zománcuk. A zománc a fog külső rétege, amely védi a fogat. Sok esetben a fogzománc lekophat:
- túl erőteljes fogmosás
- kemény fogkefe használata
- fogcsikorgatás
- rendszeres savas ételek és italok fogyasztása
Néha más okok is vezethetnek a fogak érzékenységéhez. A gastrooesophagealis reflux, például sav felszabadulását is okozhatja a gyomorból és a nyelőcsőből, ami idővel károsíthatja a fogakat.
Az ínyvisszahúzódás a fog egyes részeit szabaddá és védtelenné teheti, ami szintén érzékenységet okozhat.
A fogszuvasodás, a törött vagy töredezett fogak és az elhasználódott tömések vagy koronák is szintén érzékenységet okozhatnak. Ha ez a helyzet áll fent, akkor valószínűleg csak annál az egy adott fogban vagy szájrészben fog érzékenységet érezni a legtöbb fog helyett.
Fogai átmenetileg érzékenyek lehetnek a fogászati munkák, például tömések , koronák vagy fogfehérítések után. Ebben az esetben az érzékenység az egyik fogra vagy a fogat körülvevő fogakra korlátozódik, amelyen fogászati munkát végeztek. Ennek néhány nap múlva el kell múlnia.
Hogyan diagnosztizálják az érzékeny fogakat?
Ha először tapasztal fogérzékenységet, kérjen időpontot fogorvosához. Megvizsgálhatják fogai egészségét, és ellenőrizhetik a lehetséges problémákat, például a fogszuvasodást, a meglazult töméseket vagy az íny visszahúzódását, amelyek a fog érzékenységet okozhatják.
Fogorvosa megteheti ezt a rutin fogorvosi vizsgálat során. Miután megtisztították a fogait, megérinthetik őket fogászati műszerekkel, hogy ellenőrizzék az érzékenységet, és röntgenfelvételt is készíthetnek a fogakról, hogy kizárják az olyan okokat, mint a fogszuvasodás.
Hogyan kezelik a fogérzékenységet?
Válasszon olyan fogkrémet, amely kifejezetten érzékeny fogak számára készült. Ezek a fogkrémek nem tartalmaznak irritáló összetevőket, helyette olyan összetevőket tartalmanak, amelyek megakadályozzák, hogy a kellemetlen érzés a fog idegébe kerüljön.
Ha szájvízről van szó, válasszunk alkoholmentes szájöblítőt, mert az kevésbé irritálja az érzékeny fogakat. Fogkeféből is válasszuk a lágyabb fogkeféket és a gyengédebb fogmosás is segíthet.
Ha az otthoni kezelések nem működnek, és ha 1 vagy maximum 2 héten belül nem érez javulást, abban az esetben mindenképpen beszéljen fogorvosával. A fogorvos tud javasolni olyan készítményeket, amelyek segítenek a zománc megerősítésében és a fogak védelmében.
A visszahúzódó fogíny gyengédebb fogmosással és a jó szájhigiénia betartásával kezelhető. Az íny súlyos visszahúzódása miatti intenzív érzékenység és kellemetlenség esetén fogorvosa orvosolni tudja a problémát az ínyplasztikával. Ez az eljárás abból áll, hogy szövetet vesznek a szájpadlásból vagy a bölcsességfogak helyéről, amit a visszahúzódott íny helyére rögzítenek finom varratokkal.
A stressz és a koffein lefekvés előtti csökkentése is segíthet megelőzni az éjszakai fogcsikorgatást, ami fogérzékenységet eredményezhet. Ha ez nem működik, éjszaka használjon fogvédőt, hogy a csiszolás ne károsítsa a fogait.
Mi lehet a megoldás a fogérzékenységre?
Ha a fogak érzékenysége megnehezíti az evést, beszéljen fogorvosával a megoldás megtalálásáról. Az érzékeny fogakra tervezett fogkrémek és szájvizek recept nélkül is kaphatóak.
Ha ezek nem hatékonyak, beszéljen fogorvosával a vényköteles fogkrémről és szájvízről. Ha fogszuvasodás vagy potenciális gyökérkárosodás tüneteit észleli, akkor is érdemes időpontot egyeztetnie fogorvosával, így gyorsan megkaphatja a kezelést és megelőzheti a szövődményeket. Ezek a tünetek a következők lehetnek:
- spontán fogfájás, amely nyilvánvaló ok nélkül jelentkezik
- egy fogra lokalizált fogérzékenység
- enyhébb fájdalom helyett élesebb fájdalom
- foltosodás, elszíneződés a fogak felszínén
- fájdalom harapáskor vagy rágáskor