Fogérzékenység: Hogyan tegyünk ellene?
Ismerős lehet az az érzés, amikor egy korty hideg üdítő után vagy már a levegővételnél is fájdalmat érzünk fogainkban, hiszen a fogérzékenység sokunk életét megnehezíti, de mitől alakul ki ez az érzékenység és hogyan tehetünk a fogérzékenység ellen?
Miért olyan érzékenyek a fogaim?
Érzett már fájdalmat vagy kényelmetlenséget egy falat fagylalt vagy egy kanál forró leves után? Ha igen, nincsen ezzel egyedül. Míg a meleg vagy hideg ételek okozta fájdalom a lyukasfog jele lehet, az érzékeny fogakkal rendelkező embereknél is gyakori ez a tünet.
A fogérzékenység vagy „dentin-túlérzékenység” pontosan az, aminek hangzik: fájdalom vagy kellemetlen érzés a fogakban bizonyos ingerekre adott válaszként, például meleg vagy hideg hőmérsékletre.
Ez lehet átmeneti vagy krónikus probléma, és érinthet egy fogat, több fogat vagy az összes fogat egyetlen fogsorban. Ennek számos oka lehet, de az érzékeny fogak többsége könnyen kezelhető a szájhigiénés rend megváltoztatásával.
Az érzékeny fogak tünetei
Az érzékeny fogakkal rendelkező emberek fájdalmat vagy kényelmetlenséget tapasztalhatnak bizonyos kiváltó tényezők hatására. Ezt a fájdalmat az érintett fogak gyökerénél érezheti. A leggyakoribb triggerek a következők:
• forró ételek és italok
• hideg ételek és italok
• hideg levegő
• édes ételek és italok
• savas ételek és italok
• hideg víz, különösen a rutin fogászati tisztítások során
• tisztítás vagy fogselyem
• alkohol alapú szájöblítők
A tünetei nyilvánvaló ok nélkül idővel újra jelentkezhetnek és elmúlhatnak. Az enyhétől az intenzívig terjedhet a fájdalom.
Mi okozza az érzékeny fogakat?
Néhány embernek természetesen érzékenyebb a foga, mint másoknak, mivel vékonyabb a zománcuk. A zománc a fog külső rétege, amely védi azt. Sok esetben a fogzománc lekophat:
• tisztítás túl kemény sörte használatával,
• fogcsikorgatással az éjszaka,
• rendszeres savas ételek és italok fogyasztásával.
Néha más körülmények is vezethetnek a fogak érzékenységéhez. A gastrooesophagealis reflux (GERD) például sav áramlását okozhatja a gyomorból és a nyelőcsőből, és idővel elhasználhatja a fogakat. A gyakori hányást okozó állapotok – beleértve a gasztroparézist és a bulimia – is okozhatják a sav elhasználódását a zománcban.
Ezekben az esetekben az íny recessziója a fog egyes részeit szabaddá és védtelenné teheti, ami szintén érzékenységet okozhat.
A fogszuvasodás, a törött fogak, a töredezett fogak és az elhasználódott tömések vagy koronák szabaddá tehetik a fog dentinjét, érzékenységet okozva. Ha ez a helyzet, akkor valószínűleg csak egy adott fogban vagy szájrészben fog érzékenységet érezni több fog helyett.
Fogai átmenetileg érzékenyek lehetnek olyan fogászati munkákat követően, mint pl. tömés, korona vagy fogfehérítés. Ebben az esetben az érzékenység az egyik fogra vagy a fogat körülvevő fogakra korlátozódik, amelyen fogászati munkát végeztek. Ennek néhány nap múlva azonban el kell múlnia.
Hogyan diagnosztizálják az érzékeny fogakat?
Ha először tapasztal fogérzékenységet, kérjen időpontot fogorvosához. Megvizsgálhatják fogai egészségét, és ellenőrizhetik a lehetséges problémákat, például a fogszuvasodást, a meglazult töméseket vagy az íny bemélyedését, amelyek az érzékenységet okozhatják.
Fogorvos megteheti ezt a rutin fogtisztítás során. Megtisztítják a fogait és vizuális vizsgálatot végeznek. Ellenőrzik a fogak érzékenységét és röntgenfelvételt is rendelhetnek a fogakról, hogy kizárják az olyan okokat, mint a fogszuvasodás.
Hogyan kezelik a fogérzékenységet?
Ha enyhe a fogérzékenysége, kipróbálhatja a vény nélkül kapható fogászati kezeléseket:
• Válasszon olyan fogkrémet, amely kifejezetten érzékeny fogak számára készült. Ezek a fogkrémek nem tartalmaznak irritáló összetevőket, és deszenzibilizáló összetevőket tartalmazhatnak, amelyek megakadályozzák, hogy a kellemetlen érzés a fog idegébe kerüljön.
• Ha szájvízről van szó, válasszunk alkoholmentes szájöblítőt, mert az kevésbé irritálja az érzékeny fogakat.
• A lágyabb fogkefék és a gyengédebb fogmosás is segíthet. A puha fogkefék címkével lesznek ellátva.
Általában több alkalmazásra van szükség ahhoz, hogy ezek a jogorvoslatok működjenek. Azonban egy héten belül javulást kell tapasztalnia. Ha az otthoni kezelések nem működnek, kérjen időpontot fogorvosainkhoz online időpontfoglaló oldalunkon ITT. A rendelőben is alkalmazhatnak fluorid gélt vagy vényköteles deszenzibilizáló szereket, amik segíthetnek a zománc megerősítésében és a fogak védelmében.
Fogérzékenységet okozó betegségek kezelése
Ha az alapbetegségek okozzák a fogak érzékenységét, érdemes kezelni, mielőtt a zománc kopását és a fogak károsodását okozná. A visszahúzódó fogíny gyengédebb fogmosással és jó szájhigiéniával kezelhető.
Amennyiben fogcsikorgatással küzd, a fogérzékenység ellen fontos, hogy megtaníthatja magát, hogy abbahagyja a fogak összeszorítását vagy csikorgatását, ha ügyel arra, hogy napközben ne tegye ezt. A stressz és a koffein csökkentése lefekvés előtt is segíthet megelőzni az éjszakai fogcsikorgatást. Ha ez nem működik, használhat éjszakai fogvédőt, hogy megakadályozza, hogy a csiszolás károsítsa a fogait.