Gyulladt fog kialakulása és tünetei
A fogunkra minden nap alaposan oda kell figyelnünk, sose felejtsük el a fogmosást, ajánlott napi kétszer, reggel és este. Ha nem foglalkozunk kellőképpen a fogunkkal, előbb utóbb látni és érezni fogjuk az elhanyagolt fogak problémáit. Az egyik és szinte a leggyakoribb következménye a nem jól kezelt fogaknak a fog gyulladása. A gyulladás pedig fájdalommal jár, ami nagyban megnehezítheti a mindennapjainkat.
A cikkben megtudhatják, hogy mik a foggyulladás tünetei és hogy hogyan kezeljük.
Foggyulladás kialakulásának hátterében több minden áll:
Fogszuvasodás miatt kialakult foggyulladás
Az egyik leggyakoribb oka a foggyulladásnak fogszuvasodás. Ami a nem megfelelő szájhigiéniából indul ki, emiatt fogkő alakulhat ki a fogakon, ez pedig a fogszuvasodáshoz vezet. Ilyenkor a fogzománc rétege elvékonyodik és így a baktériumok és szennyeződések bejuthatnak a fog belsejébe. A bejutott baktériumok ellen védekezés indul be, ami miatt a gyulladás kialakul.
Általában a fogsorban hátrébb helyezkedő fogak hajlamosabbak a fogszuvasodásra. Ha csak a fog legfelső rétegét érinti, azt még otthoni fogmosással és erre megfelelő fogkrémmel (flourid tartalmúval) visszafordíthatjuk. Ha viszont mélyebbre hatol, akkor már mindenképp érdemes fogorvoshoz fordulnunk, aki a megfelelő eszközökkel orvosolni tudja a gyulladt fogat.
A fogszuvasodás miatt kialakult foggyulladás legfőbb tünetei a fájdalom érzet a fogban étkezés közben, főleg a hideg és meleg ételek hatására.
Foggyulladás kialakulása a fog túlterhelése miatt
Foggyulladás kialakulhat a fog túlterhelése miatt is. Amikor például egy tömés vagy korona esetén a fog túlterhelt lesz, és foggyulladáshoz vezet.
Ennek a tüneteit harapásnál érezhetjük, egy éles nyilalló fájdalommal, de fog vagy állkapocs fájdalmat is tapasztalhatunk.
Másik esete a túlterhelésnek, ha már egy alapból fájó vagy mozgó fog miatt a rágás az állkapocs másik oldalára koncentrálódik, így az az oldal jobban lesz terhelve, emiatt olyan tüneteket észlelhetünk, hogy az azon az oldalon lévő fogak is problémássá vállnak.
Bruxizmus miatt kialakult foggyulladás tünetei
Akiket érint a bruxizmus (fogak erős összeszorítása, éjjelenként csikorgatása), ők is túlterhelik ezzel a fogukat és ez is gyulladáshoz vezethet. Ennek a tünetei az állkapocs fájdalma, fogfájdalom, kopás vagy törés a fogakon, valamint tapasztalható migrén is.
Egyéb tényezők miatt kialakult foggyulladás
A foggyulladás hátterében állhat még ciszta, íny sérülés vagy fogínygyulladás, bölcsességfog növekedése is.
Mit tegyünk ha a foggyulladás tüneteit észleljük?
Mindenképpen forduljunk orvoshoz, abban az esetben, ha a tünetek nem múlnak el 1-2 napon belül. Nem érdemes otthon próbálkozni a gyulladt fog gyógyításával, keressünk fel egy fogorvost. Ha hosszabb ideig nem megyünk el a gyulladt fog problémánkkal orvoshoz, az további mellékhatásokat fog okozni, mint például az arc feldagadása, ami a foggyulladás következménye, amikor a gyulladt fogban gennyképződés kezdődik, az pedig nem tud gond nélkül távozni a fogból így az arc feldagadásához vezet.
Hogyan előzhetjük meg a foggyulladást?
Visszafordítani igaz nehezebb vagy nem is lehetséges a foggyulladást otthon, de a megelőzésért sokat tehetünk. Használjunk flouridos fogkrémet, mivel a flourid erősíti a zománc rétegét, így a savakkal szemben jobban ellenálóbb lesz.
Emellett szedhetünk flouridot tartalmazó tablettát, használjunk flouros szájöblítőt, ecsetelőt. Próbáljuk kerülni a cukrot és a cukros élelmiszereket, mert ez is gyengíti a fogzománc réteget.
Valamint a legfontosabb, az a folyamatos, legalább féléventi, fogászati kontroll. A fogorvosi ellenőrzéssel megóvhatjuk a fogunk egészségét és elkerülhetjük a fájdalmas foggyulladást.