Fogszuvasodás: Mitől alakul ki?
Sokan vannak, akik már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, mikor azon már lyuk keletkezett és kibírhatatlan fájdalmat okoz. De hogyan jutunk el idáig és hogyan előzhető meg a probléma?
A fogszuvasodásig számos út vezethet, az azonban mindben közös, hogy az kiindulópontja a fogakon megtelepedő lepedék. De, hogy akkor mégis mit tehetünk a rendszeres fogmosáson túl, hogy megakadályozzuk fogaink szuvasodását? Mutatjuk!
A hétköznapi savak, mint a fogszuvasodás előhívói
A citrusos ételek és italok, illetve szénsavas üdítőfélék hatalmas károkat tudnak okozni fogainkban azáltal, hogy savassá teszik a száj pH-értékét, így a fogak környezetét. Ugyanígy savas környezetet eredményez az, ha egész nap eszegetünk, és nem hagyjuk, hogy a szánk visszaállíthassa természetes pH-értékét. A savas környezet hosszútávon bizony a fogak károsodását és fogszuvasodást eredményez.
Küzdhetünk ellene úgy, hogy napközben magas kalcium-tartalmú ételeket fogyasztunk, illetve úgy, ha az étkezések után fogat mosunk, azonban szigorúan csak legalább fél óra elteltével az evést követően – ugyanis ekkorra normalizálódik a száj pH-ja! Ellenkező esetben ugyanis többet ártunk fogainknak, mint segítünk.
A rendszeres és alapos fogmosás, amivel a legtöbbet tehetünk
A megfelelő szájhigiénia része természetesen a fogmosás is, melyet ha helyesen és kellő rendszerességgel végzünk, fontos szerepet játszhat abban, hogy megelőzzük a fogszuvasodást.
A fogkő, amely egyenesen vezet a fogszuvasodáshoz és a fogak elvesztéséhez
A fogkőleszedést sokan félvállról vesszük, hiszen csak esztétikai kezelésnek gondoljuk. A fogkő azonban a fogakon megtelepedett lepedékekből alakul ki, és ha nem kerül rendszeresen eltávolításra, könnyen okozhatja a fogak elvesztését – mint a fogszuvasodás előhívója, vagy a fogkőhíd által, amely eltávolítását követően fogaink meglazulhatnak. Éppen ezért érdemes rendszeresen részt vennünk ezen a dentálhigiéniai kezelésen – hiszen korántsem kerül sem több időbe, sem több pénzbe, mint egy későbbi fogpótlás.
A fogak és az íny érzékenysége a segélykiáltás a fogak tönkremenetele előtt
Nem szabad félvállról vennünk, ha fogaink, vagy ínyünk érzékeny akár a hőmérséklet változására, akár az érintésre, hiszen egy-egy fogínygyulladásnak, vagy fogbélgyulladásnak is lehet következménye a fogszuvasodás.
Rendszeres fogorvosi ellenőrzésekkel szinte teljesen megelőzhető a fogszuvasodás
Ha megpróbáljuk leküzdeni a fogorvostól való félelmünket és félévente-évente ellátogatunk egy fogászati rendelőbe, akkor könnyedén megelőzhetjük a fogszuvasodást. Legrosszabb esetben, ha mégis ki tud alakulni ennyi idő alatt fogszuvasodás, akkor azt olyan állapotban fedezzük fel, hogy a gyulladás ne okozzon kellemetlen panaszokat, a fog pedig még fogmentő kezelésekkel orvosolható legyen.