Mitől romlik el a fog? – 10 gyakori probléma, ami fogszuvasodást okoz
A fogszuvasodásnak vagy lyukas fognak is nevezett szuvasodást számos tényező okozza, például a szájban lévő baktériumok, a gyakori nassolás, a cukros italok kortyolgatása és a fogak nem megfelelő tisztítása. Cikkünkben bővebben kitérünk rá mitől romlik el a fog és hogy előzhetjük meg a szuvasodását.
Mitől romlik el a fog? – A Fogszuvasodás gyakori okai
A fogszuvasodás a világ leggyakoribb egészségügyi problémái közé tartozik. Különösen gyakoriak gyermekeknél, tinédzsereknél, de az idősebb felnőtteknél is. De fogszuvasodása bárkinek lehet, akinek vannak fogai, akár még egy csecsemőnek is.
Ha a fogszuvasodást nem kezelik, a lyukak nagyobbak lesznek, és a fogak mélyebb rétegeit is érintik. Súlyos fogfájáshoz, fertőzéshez és fogvesztéshez is vezethetnek. A rendszeres fogorvosi látogatások, valamint a megfelelő fogmosási és fogselyemhasználati szokások a legjobb védelmet nyújtják a fogszuvasodás ellen, így ne felejtsen el időpontot kérni ITT klinikánkra, ha bármelyik tünetet is észlelné a lentebb felsoroltak közül.
Fogszuvasodás tünetei
A fogszuvasodás jelei és tünetei kiterjedésüktől és elhelyezkedésüktől függően változnak. Amikor egy üreg csak most jelent meg, előfordulhat, hogy egyáltalán nincsenek tünetei. Ahogy a lyuk egyre nagyobb, olyan jeleket és tüneteket okozhat, mint például:
- Fogfájás, spontán belenyilalló fájdalom, amely nyilvánvaló ok nélkül jelentkezik
- A fogak érzékenysége
- Enyhe vagy éles fájdalom édes, meleg vagy hideg étel fogyasztása vagy ivás közben
- Látható lyukak vagy gödrök a fogaiban
- Barna, fekete vagy fehér foltosodás a fog felületén
- Fájdalom harapáskor
Ne várja ki a súlyosabb tüneteket, keresse fel szakorvosainkat már a kezdeti tünetek jelentkezésekor! Töltse ki időpontkérő űrlapunkat ITT!
Mikor kell fogorvoshoz fordulni?
Lehet, hogy nem rendelkezik tünetekkel, ezért is fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés és fogtisztítás, még akkor is, ha látszólag egészségesek fogaink. Ha azonban fog- vagy szájfájdalmat tapasztal, a lehető leghamarabb keresse fel fogorvosainkat!
Mitől romlik el a fog? – 10 gyakori ok
A fogszuvasodás a következőképp alakul ki:
Mindennapi étkezésink során lepedék keletkezik fogainkon, mivel az el nem távolított sok cukor és keményítő a baktériumok elterjedéséért felelnek. A fogakon maradó lepedék idővel az ínyvonal alatt vagy fölött fogkővé keményedhet. A fogkő megnehezíti a lepedék eltávolítását és egyfajta pajzsot hoz létre a baktériumok számára.
A lepedékben található savak eltávolítják az ásványi anyagokat a fog kemény, külső zománcából. Ez az erózió apró nyílásokat vagy lyukakat okoz a zománcban - az üregek első szakaszában. Miután a zománc területei elhasználódtak, a baktériumok és a sav elérhetik a fogak következő rétegét, az úgynevezett dentint. Ez a réteg puhább, mint a zománc, és kevésbé ellenáll a savnak. A dentin közvetlen összekapcsolódásban van a fog idegeivel, ami pedig majd az érzékenységet okkozza.
Ahogy a fogszuvasodás kialakul, a baktériumok és a sav folytatják útjukat a fogakon keresztül, az idegeket és ereket tartalmazó belső foganyag (pulpa) mellett mozogva. Mivel duzzanat nem tud kialakulni a fog belsejében, ezért az ideg összehúzódik, ami fájdalmat okoz. A kellemetlen érzés pedig a foggyökereken keresztül a csontig is kiterjedhet.
A 10 leggyakoribb fogszuvasodást okozó tényező:
1. A fogak elhelyezkedése
A szuvasodás leggyakrabban a hátsó fogakban fordul elő (őrlőfogak és premolárisok, azaz a kisőrlők). Mivel ezeknek a fogaknak nagyobb a felülete és több rajtuk a barázda ezért nagyobb eséllyel tapad meg rajtuk a lepedék, és nehezebb is őket tisztán tartani, mint a könnyen elérhető első fogakat.
2. Bizonyos ételek és italok
Azok az ételek, amelyek sokáig tapadnak a fogakhoz – mint például a tej, fagylalt, méz, cukor, szóda, szárított gyümölcsök, édességek, sütemények, keménycukorkák, száraz gabonafélék és chips – nagyobb valószínűséggel okoznak szuvasodást, mint más élelmiszerek, amelyeket a nyál könnyebben lemos.
3. Gyakori nassolás
Amennyiben egész nap során állandóan nassolunk és üdítőt kortyolgatunk, a fogainknak nem lesz ideje öntisztulni, és a szájbaktériumok könnyebben elterjednek. A szénsavas üdítők pedig folyamatos savas fürdőben áztatják fogainkat.
4. Esti etetés csecsemőknél
Az altatás előtti etetés, történjen akár tápszerrel, gyümölcslével vagy más cukortartalmú folyadékkal, károsíthatja a csecsemők fogait, ugyanis alvás közben órákig a fogaikon maradnak, táplálva a szuvasodást okozó baktériumokat. Hasonló károk keletkezhetnek, amikor a kisgyermekek ezekkel az italokkal megtöltött pohárból isznak.
5. Nem megfelelő fogmosás
Ha evés és ivás után nem tisztítja meg hamar a fogait, gyorsan lerakódik a lepedék, és megkezdődhetnek a szuvasodás első szakaszai.
6. Nem kapnak elég fluoridot
A fluorid, egy természetesen előforduló ásvány, segít megelőzni a fogszuvasodást, és még a fogak károsodásának legkorábbi stádiumait is visszafordítja. A fogakra gyakorolt előnyök miatt a fluorid fogkrémekben és a szájöblítőkben is gyakori összetevő.
7. Idősödő kor
Az idősebb felnőttek is nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Idővel a fogak elhasználódhatnak, és az íny visszahúzódhat, így a fogak sebezhetőbbé válnak a szuvasodás ellen. Az idősebb felnőttek több olyan gyógyszert is használhatnak, amelyek csökkentik a nyáltermelést, növelve a fogszuvasodás kockázatát.
8. Kopott tömések
Az évek múlásával a fogtömések meggyengülhetnek, elkezdhetnek lebomlani vagy durva élek alakulhatnak ki. Ez lehetővé teszi a lepedék könnyebb felhalmozódását és megnehezíti az eltávolítását, így alattuk újra kialakulhat fogszuvasodás.
9. Reflux
A gyomorégés vagy a gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) gyomorsav áramlását okozhatja a szájban (reflux), ami elhasználja a fogzománcot, és jelentős fogkárosodást okozhat. Ez a dentin nagyobb részét teszi ki a baktériumok támadásának, ami fogszuvasodást okoz. Ha ilyen problémája van, akkor azonban először a refluxot kell kezelni!
10. Táplálkozási zavarok
Az anorexia és a bulimia jelentős fogerózióhoz és fogszuvasodáshoz vezethet. Az ismételt hányásból (tisztításból) származó gyomorsav átmossa a fogakat, és elkezdi feloldani a zománcot. Az étkezési zavarok is zavarhatják a nyáltermelést.