Melyek lehetnek a fogínygyulladás jelei?
A fogínygyulladás egyike a leggyakoribb szájüregi betegségeknek – mondhatni, már népbetegség. Vannak azonban esetek, amikor a fogínygyulladás hosszú hónapokon át nem okoz problémát és nem mutat, csak rendkívül apró jeleket. Ezen apró jelek esetében is érdemes azonban mielőbb szakorvoshoz fordulnunk, hiszen a kezeletlen ínygyulladás akár a fogak elvesztéséhez is vezthet.

Mitől gyullad be a fogíny?
A fogínygyulladás okai mindenki esetében eltérőek lehetnek, mégis van néhány olyan tényező, amely garantáltan elősegíti a fogínygyulladás kialakulását.
Ezek közé tartozik az elhanyagolt, vagy nem kellően alapos szájhigiénia, melynek következtében a lepedék lerakódik és a baktériumok felhalmozódnak a szájüregben. Ide tartozik a rendezetlen fogsor tisztításának nehézsége is, hiszen ha túl sűrűn állnak a fogak, az is megakadályozza azok alapos tisztítását.
Emellett fontos szerepet játszhat az ínygyulladás kialakulásában a nagy mértékű stressz, a hormonháztartás felborulása, illetve a dohányzás és az egyoldalú táplálkozás is.
Mindezeken túl az ínygyulladás hátterében akár fertőzés is állhat, hiszen a betegség nyállal is átadható, agy könnyedén megjelenhet örökölt betegségként is.
Ahhoz, hogy biztosra mehessünk, hogy mi áll a fogínygyulladás hátterében, a fogászati diagnosztika tud a lehető legnagyobb mértékben hozzájárulni.
Illetve, fontos még megemlíteni, hogy mivel fertőzés is állhat az ínygyulladás mögött, így akár nyállal is átadható és az sem ritka, hogy öröklött betegségként jelenik meg.
Honnan tudhatom, hogy gyulladt a fogínyem?
A fogínygyulladás egyértelmű lehet a duzzadt, fájó fogíny, amely fájdalmat okoz és az étkezéseket is megnehezíti. Nem érdemes továbbá figyelmen kívül hagynunk azt sem, ha fogínyünk fogmosás közben vérzik, hiszen bár előfordulhat, hogy csak felületi sérülés áll a háttérben, gyakran azonban komolyabb problémát jelez ez a tünet.
Mindemellett intő jel lehet, ha fogínysorvadás lép életbe és fogaink elmozdulnak, fogínyünk visszahúzódik, így a fog gyökere láthatóvá válik és az elmozdulások miatt ételmaradék is könnyebben szorul a fogaink közé.
Ha az jutna eszünkbe, hogy biztosan nem komoly a probléma, akkor gondoljunk arra, hogy ha mégis, akkor egy mostani gyors, rövid fogászati látogatás akár a fogaink elvesztését is megakadályozhatja.
Hogyan orvosolható a gyulladt fogíny?
Bár léteznek fogkrémek, szájvizek és ecsetelők, amelyek a fogínygyulladás kezelését hivatottak szolgálni, ezek nagyrészben csak a tünetek kezelésére alkalmasak. Ha a tünetek bármelyikét észleljük magunkon, akkor sokkalta inkább érdemes szakemberhez fordulnunk, aki többek között megállapíthatja a pontos problémánkat, javasolhatja a fogkő leszedését és szükség esetén erősebb gyulladáscsökkentő készítményt is írhat fel számunkra.